info@kotousvojtech.cz
+420 721 531 928

Rok 2013 – rok převratů a změn

01
Led
2014
Posted by: VojtechKotous  /   Category: Blogování / Osobní rozvoj / Vyhodnocení   /   1 komentář

Nenašel jsem vhodnější chvíli na obnovení blogu, než právě na Nový rok. Byla to vlastně jediná nejvhodnější chvíle, kdy se mi konečně podařilo alespoň nahrát šablonu na WP, upravit si jí podle svých představ a začít zase psát. Do karet mi však hraje i konec starého roku a příchod roku 2014, abych mohl sepsat, co vše se za rok 2013 odehrálo a co vše se změnilo.

Začínám znovu psát blog

Po velmi dlouhé době opět začínám psát blog. Pauza, kterou jsem měl, byla hlavně díky vytíženosti v posledních měsících a popravdě, klienti mají u mě vždy přednost, aneb jak říkal Baťa „Náš zákazník, náš pán!“. Samotnou myšlenku a touhu, zase psát, mám již přibližně půl roku a tentokrát se při psaní chci zaměřit hlavně na odborné články. Budu zde však také psát reporty z konferencí a dalších vzdělávacích akcí a také recenze knížek, které jsem přečetl. Přesný den na publikování článků nemám a prozatím to ani neplánuji.

Nejprve pryč ze školy

Hned na začátku byl pro mě rok 2013 o velkém rozhodnutí. Přibližně v lednu jsem řešil otázku, jestli mám nadále zůstat na vysoké škole, nebo odejít. Důvod, proč jsem se musel rozhodnout nebyl ani tak kvůli tomu, že bych samotnou školu nezvládal, ale absolutně mě nenaplňovala a věnoval jsem se jí spíše z povinnosti než z přesvědčení a podle toho to také vypadalo. Nakonec jsem se rozhodl ze školy odejít a v únoru jsem byl již v Aši.

Živnostenský list jsem měl již během školy, takže jsem po skončení studia musel „jen“ přehlásit živnost z vedlejší na hlavní a bylo hotovo. Musel jsem se smířit s tím, že již nebudu mít úlevy pro studenty a začal jsem platit zálohy.

První půl rok muka a přesvědčování

Musím se také přiznat, že první měsíce, teď již v minulém roce, byly opravdu těžké. Na začátku svého podnikání jsem měl problém se sháněním zakázek a mé měsíční příjmy nebyly bůhví jak vysoké, abych mohl říct, že jsem spokojený. Několikrát jsem také přemýšlel nad tím, jestli rozhodnutí, které jsem udělal, bylo správné a jestli mělo smysl. Nezbylo mi tak nic jiného, než se pomalu každý večer přesvědčovat, že to bude dobré, a že jsem udělal správně.

V červenci do Ostravy na stáž

Další velký zlom přišel v červenci, kdy jsem jel na tři měsíce na stáž k Tomášovi Kolibovi. Stáž byla přes Fond dalšího vzdělávání a trvala tři měsíce. Tomáš mě za tu dobu, co jsem u něj byl, naučil spoustu věcí v grafice a předal mi své zkušenosti i ze svého podnikání. Celkově se mi stáž velmi líbila a hodně mě „nakopnula“ k dalšímu rozvíjení.

Před odjezdem do Ostravy, jsem si myslel, že tam jedu opravdu jen na tři měsíce a že v říjnu budu zase zpět doma v Aši. Už na začátku mi však někteří známí a kamarádi říkali, že podruhé se do Aše už nevrátím a že tam zůstanu. Měli více méně pravdu, v Ostravě jsem do teď a domů jezdím už jen spíše na návštěvy.

Spolupráce s Honzou Kvasničkou

Díky tomu, že jsem se přestěhoval do Ostravy, jsem mohl znovu začít navštěvovat IM srazy a posouvat se ještě dál. Velmi mi pomáhá spolupráce s Honzou Kvasničku, díky kterému jsem se dostal i do Ostravy, a který má obrovský podíl na tom, že se mi v druhé polovině roku 2013 obrátil život o 180 stupňů. Díky spolupráci jsem se také začal naplno věnovat UX designu a to především v rámci zvyšování konverzního poměru a použitelnosti webových aplikacích. Také mě naučil „ostravsky“ a já začal konečně rozumět slovům jako „fáral jsem“, „bo“, „čučavý“ a „rožni“. Jedním slovem – děkuji!

Vzdělávání i seznamování se s novými lidmi

Už během stáže jsem se také začal více účastnit dalších konferencí a srazů, na kterých jsem získával nové informace a seznamoval jsem se s novými lidmi. Pochopil jsem, jak je velmi důležité na podobné akce jezdit a do budoucna se jich chci účastnit daleko více.

Účastnil jsem se těchto akcí:

V druhé polovině roku jsem se také účastnil workshopu na osobní branding od Jana Řezáče, který mi velmi pomohl a jehož výsledek snad všichni uvidíme v nadcházející době. Už teď však mohu říct, že samotné informace, které jsem zde získal jsou k nezaplacení.

Co se nepovedlo

Jako ponaučení si do nového roku beru lepší práci s časem. Když si vzpomenu, kolik času jsem „promrhal“ v první polovině roku, tak se chytám za hlavu a jen nevěřícně vzpomínám.

Plány na příští rok

Jak jsem již jednou psal, v novém roce se chci účastnit daleko více konferencí a srazů. Dále chci také spustit svůj nový web a psát na svém blogu. Rozhodně se chci dále co nejvíc vzdělávat a posouvat se dopředu. V první polovině roku se chci také přestěhovat z Ostravy do Prahy.

A jaký rok jste měli vy?

A jaký byl Váš rok 2013? Jste spokojení? Otočil se Vám život o 180 stupňů?

Vojtěch Kotous

Protože věřím, že výkon a efektivita lze využít všude, vytvářím design e-shopům a webům tak, aby co nejlépe pracoval pro váš vlastní cíl.

1 komentář